طراحی کارت ویزیت
مارس 5, 2023
طراحی ست اداری
مارس 5, 2023
طراحی کارت ویزیت
مارس 5, 2023
طراحی ست اداری
مارس 5, 2023
نمایش همه

طراحی تراکت

طراحی تراکت از انواع خدمات گرافیکی است و راهی موثر برای ترویج برند و کسب‌وکار است. تراکت یا فلایر معمولا یک برگه چاپی تک است که برای آگاهی از رویدادهای مختلف، خدمات و محصولات در میان مردم یا مخاطبان ویژه‌ای پخش می‌شوند. پیام تراکت باید ساده و جذاب باشد و قابلیت انتقال سریع را داشته باشد، بنابریان در طراحی آن نباید از عناصر پیچیده استفاده کرد. عناصر تراکت می‌تواند شامل متن، شعار تبلیغاتی، لوگو و اطلاعات تماس باشد. در صورت نیاز به خدمات طراحی تراکت می‌توانید از تخصص مجموعه گرافیکی طراحان آزاد استفاده کنید و حجم وسیعی از مخاطابان بالقوه را به بالفعل تبدیل نمایید.

تراکت چیست؟

تراکت (flyer) کاغذی در ابعاد کوچک است که برای بازاریابی یا اطلاع رسانی رویدادهای مختلف به کار می‌رود. تراکت‌ها اغلب برای تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ زیرا ضمن این‌که هزینه طراحی و چاپ آن‌ها پایین است، به روش‌های مختلفی نیز قابلیت پخش دارند. برای مثال می‌توان این ابزار تبلیغاتی را توسط پست برای مشتریان فرستاد یا این‌که در مکان‌های عمومی توزیع نمود.

بر روی تراکت‌ها معمولا پیام‌های کوتاهی درج می‌شود و اغلب در ابعاد ۸.۵ تا ۱۱ اینچ به چاپ می‌رسند؛ البته  قانون خاصی برای سایز این ابزار تبلیغاتی وجود ندارد. کاغذ به کار برده شده برای تراکت نیز یا از نوع کاغذ تحریر هستند و یا این‌که انواع گلاسه هنگام چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مزایای تراکت

مزایای بسیاری را می‌توان برای تراکت برشمرد که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌شود:

 • امکان اطلاع رسانی ساده و سریع

تراکت در مدت زمان بسیار کوتاهی پیام تبلیغاتی مورد نظرتان را به مخاطب انتقال می‌دهد. در این برگه‌ها شماره تماس و آدرس شرکت نیز گنجانده می‌شود تا مشتریان در صورت نیاز بتوانند با شما ارتباط برقرار کنند.

 • مقرون‌به‌صرفه بودن

 این ابزار تبلیغاتی در مقایسه با سایر روش‌های بازاریابی بسیار ارزان است. زیرا برای چاپ تراکت نیاز به کاغذهای گران قیمت ندارید و می‌توانید با بودجه‌ای اندک تعداد انبوهی از این اوراق را به چاپ برسانید.

 • امکان بازاریابی برای کسب و کارهای محلی

تراکت از جمله ابزار تبلیغاتی است که نه تنها از جانب شرکت‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ بلکه کسب و کارهای کوچک و محلی نیز از آن استقبال می‌کنند. سوپرمارکت‌های محلی، آرایشگاه‌ها و بسیاری از مشاغل دیگر از طریق تراکت خود را به اهالی محل معرفی نموده و از این طریق مشتری بیشتری به دست می‌آورند.

 • برقراری ارتباط با مخاطبان اصلی

 به کمک تراکت می‌توانید تبلیغات مورد نظر خود را در قالب جملات کوتاه به مخاطبان برسانید و از این طریق با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

 • ملموس بودن

 این ابزار تبلیغاتی قابل مشاهده و لمس است و با توزیع آن اطمینان حاصل می‌کنید که پیام مورد نظر شما به دست مشتریان می‌رسد.

معایب تراکت

یکی از معایب تراکت‌ها این است که طول عمر کوتاهی دارند و فقط در یک بازه زمانی خاص استفاده می‌شوند. با توجه به این مسئله لزومی ندارد که کاغذ انتخاب شده برای این ابزار تبلیغاتی سنگین و ضخیم باشد.

کاربرد تراکت

تراکت‌ از سوی شرکت‌ها، سازمان‌های مختلف و صاحبان کسب و کارها برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله مهم‌ترین کاربردهای تراکت می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. هنگامی که تولیدکنندگان کالای خاصی را عرضه می‌کنند؛ برای توضیح دستورالعمل مربوط به آن اقدام به چاپ تراکت می‌نمایند.
 2. صاحبان رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، بوتیک‌ها، آرایشگاه‌ها و بسیاری از مشاغل دیگر برای تبلیغات کالا یا خدمات خود به سراغ این برگه‌ها می‌روند.
 3. کاربرد دیگر تراکت آن است که سوی کاندیدهای انتخاباتی به منظور انتقال پیام‌های سیاسی و مذهبی  استفاده می‌شود.
 4. فروشگاه‌ها برای اعلام تخفیف‌های ویژه معمولاً تعداد زیادی تراکت را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند.
 5. این ابزار برای اطلاع رسانی در مورد رویدادهای مختلفی نظیر گردهمایی‌ها و کنسرت‌ها کاربرد دارد.
 6. برای اعلام فراخوان‌های استخدامی در ادارات دولتی و غیردولتی از تراکت استفاده می‌شود.
Rate this post