طراحی اینفوگرافیک
مارس 5, 2023
طراحی تقویم
مارس 5, 2023
طراحی اینفوگرافیک
مارس 5, 2023
طراحی تقویم
مارس 5, 2023
نمایش همه

طراحی پیکتوگرام

طراحی پیکتوگرام یا پیکتوگراف از بهترین خدمات گرافیکی است و در واقع به فرآیندی اطلاق می‌شود که با استفاده از طراحی گرافیکی تصاویری که شباهتی با اشیا فیزیکی خاصی دارند پیام و معنا و مفهوم خاصی را به مخاطب موردنظر منتقل می‌کنند. طراحی پیکتوگرام باید به طریقی باشد که با استفاده از آیکون‌های آشنا و تکراری، داده‌ها و اطلاعات ساده و پایه‌ای را به فرد منتقل کند. این آیکون‌ها می‌توانند حاوی پیامی بازدارنده، هشداردهنده یا آگاهی‌دهنده باشند و به نوغی مخاطب را هدایت کنند. طراحی پیکتوگرام نباید پیچیده باشد و برای هر مخاطبی باید قابل فهم باشد. از جمله پیکتوگرام‌های معروف می‌توان به علامت نکشیدن سیگار در مکان‌های عمومی اشاره کرد. مجموعه طراحان آزاد انواع پیکتوگرام تصویری و نوشتاری را با استفاده از ابزارهای طراحی انجام می‌دهند.

پیکتوگرام چیست؟

پیکتوگرام (Pictogram) نمادی گرافیکی است که در آن از تصاویر ساده برای اطلاع رسانی، هشدار، راهنمایی افراد و بیان قوانین استفاده می‌شود. از آنجا که پیکتوگرام یک زبان جهانی به شمار می‌رود، طراحی آن باید به نحوی انجام شود که مخاطب با اولین نگاه معنا و مفهوم تصویر را تشخیص دهد. پیکتوگرام با اسامی مختلفی نظیر پیکتوگراف، نماد، تصویر نگاشت و آیکون نیز شناخته می‌شود.

در این ابزار به جای استفاده از جملات طولانی یک سری نمادهای واضح به کار می‌رود تا انتقال اطلاعات به ساده‌ترین شکل ممکن انجام گیرد. نمادهای به کار رفته در پیکتوگرام ممکن است که هشدار دهنده یا راهنمایی کننده باشند. گاهی نیز نمادها با اهداف بازدارندگی یا آگاهی دهنده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فرقی نمی‌کند که نماد با چه هدفی در پیکتوگرام جای‌گذاری شده باشد؛ در هر صورت دیزاین آن در شرکت‌های باسابقه مانند طراحان آزاد ساده و قابل فهم انجام می‌شود. به طوری‌که مخاطبان هدف تصویر نگاشت را بلافاصله و بدون نیاز به دانش خاصی درک کنند.

مزایای پیکتوگرام

ذهن انسان طوری طراحی شده که با تصاویر و علائم ساده‌سازی شده به راحتی ارتباط برقرار نموده و آن‌ها را به ذهن می‌سپارد. پیکتوگرام‌ها دربردارنده یک‌سری المان‌ها و نمادهای مفهومی و ساده هستند که کاربر با یک نگاه به آن متوجه هدف تصویر نگاشت می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که مهم‌ترین مزیت استفاده از آیکون این است که به انتقال سریع پیام کمک شایانی می‌کند و فهم داده‌ها را سرعت می بخشد.  

مزیت دیگر استفاده از پیکتوگرام این است که به افرادی که وارد محیط‌های ناآشنا می شوند کمک می‌کند که تنش‌های روانی را از خود دور نمایند و به آرامش برسند. برای مثال اشخاص هنگام ورود به مکان‌های بزرگ و مانند بیمارستان‌ها و فرودگاه‌ها می‌توانند تنها با تکیه بر این ابزار و بدون راهنمایی گرفتن از سایر افراد بخش‌های مختلفی مثل سرویس بهداشتی، اورژانس، آزمایشگاه و… را بیابند.

کاربردهای پیکتوگرام

این روزها پیکتوگرام‌ها را به دلیل کاربرد بسیار زیادی که دارند در تمام مکان‌ها از رستوران گرفته تا پمپ بنزین  و بیمارستان می‌توانید مشاهده کنید. مهم‌ترین کاربردهای تصویر نگاشت عبارتند از:

  1. این آیکون‌ها در مکان‌هایی مانند بیمارستان‌ها، فروشگاه‌ها، پاساژها و… به منظور راهنمایی افراد استفاده می‌شوند.
  2. در محیط‌هایی که خطر آتش سوزی وجود دارد، مانند پمپ بنزین‌ها برای ارائه تصویر سیگار کشیدن ممنوع پیکتوگرام مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  3. این تصویر نگاشت‌ها برای ارائه گزارش هایی که داده‌ها و آمار و ارقام بالایی دارند، به کار می‌رود تا فهم آن برای مخاطب ساده باشد.
  4. از پیکتوگرام برای ساخت رزومه نیز استفاده می‌شود.
  5. در جاده‌ها برای اطلاع رسانی در مورد خطر ریزش کوه و همچنین مواردی مثل سبقت ممنوع و بستن کمربند ایمنی تصویر نگاشت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  6. این آیکون‌ها در سایت‌های مختلف به منظور نمایش مواردی مثل نظرسنجی از کاربران یا امتیازدهی به کار می‌روند.
  7. یکی دیگر از کاربردهای پیکتوگرام در فرودگاه‌ها است؛ زیرا اغلب افرادی که وارد این محیط می‌شوند  خارجی هستند و با زبان کشور مقصد آشنایی ندارند. مسافران به کمک این ابزار می‌توانند گیت خروجی، مکان تحویل بار و مواردی این قبیل را به راحتی پیدا کنند.

طراحی کاغذ یاداشت

طراحی تی شرت

طراحی یو ایکس

طراحی کاریکاتور

طراحی پاکت نامه

طراحی فولدر

طراحی سربرگ

عکاسی تبلیغاتی

طراحی سررسید

طراحی لوح تقدیر

طراحی فاکتور

طراحی بدنه وسایل نقلیه

طراحی لباس فرم

چاپ سه بعدی

طراحی جلد کتاب

طراحی هدیه تبلیغاتی

طراحی مهر

طراحی ماگ

صفحه آرایی کتاب

طراحی موشن گرافیک

طراحی کاراکتر

طراحی استند

طراحی مجله

طراحی پیکسل

طراحی استرابورد

طراحی تابلو فروشگاهی

طراحی لایت باکس

طراحی دفترچه راهنما

طراحی تندیس

طراحی کارت دعوت

طراحی بنر

طراحی ساک دستی

طراحی رابط کاربری

طراحی رزومه

طراحی منو

طراحی بروشور

طراحی بیلبورد

طراحی تقویم

طراحی پیکتوگرام

طراحی اینفوگرافیک

طراحی لیبل

طراحی پرچم

طراحی تبلیغات

طراحی کاتالوگ

طراحی بسته بندی

طراحی قالب اینستاگرام

طراحی تراکت

طراحی ست اداری

طراحی پوستر

طراحی کارت ویزیت

تصویر سازی

طراحی هویت بصری

طراحی لوگو

Rate this post