طراحی پاکت نامه
مارس 5, 2023
طراحی یو ایکس
مارس 5, 2023
طراحی پاکت نامه
مارس 5, 2023
طراحی یو ایکس
مارس 5, 2023
نمایش همه

طراحی کاریکاتور

طراحی کاریکاتور یکی از انواع خدمات گرافیکی است که طی آن برای انواع شخصیت‌های انسانی یا یک موضوع و شی خاص با بزرگنمایی شاخصه‌های ویژه آن‌ها طراحی صورت می‌گیرد. به عنوان مثال در طراحی کاریکاتور چهره روی بخشی از چهره مثل بینی فرد تمرکز می‌شود و تصویری طنزآمیز خلق می‌شود. استودیو طراحان آزاد با رعایت اصول طراحی کاراکتر یعنی همانندی، اغراق و انتقال پیام طراحی کاریکاتور را انجام می‌دهد

کاریکاتور چیست؟

کاریکاتور (Caricature) به هنری گفته می‌شود که از طریق آن سوژه‌ای را به صورت طنز به تصویر می‌کشند. عنصر برجسته در کاریکاتور اغراق در ویژگی‌های شخصیت است، به گونه‌ای که یک‌سری خصوصیات بیش از حد کوچک‌تر یا بزرگ‌تر از حالت طبیعی خود نشان داده می‌شوند. کاریکاتورها انواع مختلفی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به کاریکاتور سیاسی، مطبوعاتی، ادبی، هیجانی، موضوعی، نژادی و… اشاره کرد.

کاریکاتور با نقاشی پرتره تفاوت‌های دارد؛ درست است که هر دو مورد خصوصیات چهره یک فرد را به تصویر می‌کشند، اما در پرتره هیچ اثری از اغراق یا تحریف دیده نمی‌شود. در حالی‌که در کاریکاتور نقاط ضعف و ویژگی‌های بارز شخصیتی و چهره فرد به حالتی اغراق‌گونه نشان داده می‌شود.

امروزه بسیاری از شرکت‌ها از هنر کاریکاتور برای تبلیغات مربوط به برند خود  و رسیدن به فروش بیشتر استفاده می‌کنند. البته موفقیت آمیز بودن تبلیغات در صورتی تضمین می‌شود که طراحی کاریکاتور توسط گرافیست‌های حاذق و باتجربه انجام گیرد. دیزاین کاریکاتور توسط تیم‌های قدرتمندی همچون طراحان آزاد می‌تواند به موفقیت‌آمیز بودن کمپین تبلیغاتی شما کمک نماید.

مزایای کاریکاتور

استفاده از کاریکاتور مزایای بسیاری دارد که در ادامه بیان می‌شوند:

  • افزایش توجه مخاطبان

سادگی به کار رفته در کاریکاتور زبانی خودمانی و صمیمی دارد که قادر است به راحتی توجه کاربران را جلب کرده و به بهترین شکل با آن‌ها ارتباط برقرار کند.

  • تبلیغات قدرتمند برای برند

در بسیاری از موارد هدف از ترسیم کاریکاتور بازاریابی برند است که در چنین حالتی آرم تجاری کمپانی و پیام شخصی آن بر روی طرح درج می‌شود. سپس با پرینت گرفتن این کاریکاتورها و توزیع آن بین مخاطبان یا اشتراک‌گذاری تصاویر‌ در انواع شبکه‌های اجتماعی کسب و کار مربوطه به طیف گسترده‌ای از افراد معرفی می‌شود. بنابراین با توجه به پرطرفدار بودن کاریکاتورها صاحب برند از محاسن تبلیغاتی قوی و اثرگذار بهره‌ می‌برد.

  • قابلیت اشتراک‌گذاری بالا

بعضی از انواع کاریکاتورها به صورت چاپی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما برخی دیگر دیجیتال بوده و تنها قابل کاربرد در فضای مجازی هستند. کاریکاتورهای دیجیتال قابلیت اشتراک‌گذاری بسیار زیادی دارند؛ به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها برای تبلیغات محصولات و خدمات خود به این تصاویر روی آورده‌اند. در بسیاری از موارد پس از انتشار کاریکاتورهای دیجیتال در اکانت‌های بیزینسی شرکت‌ها، دنبال کنندگان آن‌ها این تصاویر را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک می‌گذارند. از این طریق روزبه‌روز تعداد بیشتری از افراد با برند آشنا می‌شوند.

کاربرد کاریکاتور

طراحی کاریکاتور کاربردهای فراوان دارد که عبارتند از:

  1. کاریکاتور برای نشان دادن طنزهای تلخ سیاسی و اجتماعی به کار می‌رود.
  2. بسیاری از شرکت‌ها برای جلب توجه مشتریان و فروش بیشتر از کاریکاتور استفاده می‌کنند.
  3. صاحبان اکانت‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی این تصاویر بامزه را در پیج خود قرار می‌دهند تا توجه کاربران را جلب نمایند و بر تعداد دنبال‌کنندگان خود بیافزایند.
  4. کاریکاتورها محبوب و پرطرفدار هستند، به همین دلیل بعضی از افراد چهره طراحی شده دوستان و آشنایان خود را در مناسبت‌های مختلف به آن‌ها هدیه می‌دهند.
  5. برخی از نویسندگان ترجیح می‌دهند که شخصیت‌های کتاب آن‌ها به صورت کاریکاتوری نشان داده شود. در این‌گونه آثار ادبی کاریکاتور برای برجسته نشان دادن کاستی‌های انسانی در داستان به کار می‌رود که در چنین حالتی به آن طنز ادبی گفته می‌شود.

طراحی کاغذ یاداشت

طراحی تی شرت

طراحی یو ایکس

طراحی کاریکاتور

طراحی پاکت نامه

طراحی فولدر

طراحی سربرگ

عکاسی تبلیغاتی

طراحی سررسید

طراحی لوح تقدیر

طراحی فاکتور

طراحی بدنه وسایل نقلیه

طراحی لباس فرم

چاپ سه بعدی

طراحی جلد کتاب

طراحی هدیه تبلیغاتی

طراحی مهر

طراحی ماگ

صفحه آرایی کتاب

طراحی موشن گرافیک

طراحی کاراکتر

طراحی استند

طراحی مجله

طراحی پیکسل

طراحی استرابورد

طراحی تابلو فروشگاهی

طراحی لایت باکس

طراحی دفترچه راهنما

طراحی تندیس

طراحی کارت دعوت

طراحی بنر

طراحی ساک دستی

طراحی رابط کاربری

طراحی رزومه

طراحی منو

طراحی بروشور

طراحی بیلبورد

طراحی تقویم

طراحی پیکتوگرام

طراحی اینفوگرافیک

طراحی لیبل

طراحی پرچم

طراحی تبلیغات

طراحی کاتالوگ

طراحی بسته بندی

طراحی قالب اینستاگرام

طراحی تراکت

طراحی ست اداری

طراحی پوستر

طراحی کارت ویزیت

تصویر سازی

طراحی هویت بصری

طراحی لوگو

5/5 - (1 امتیاز)